Ses Yalıtımı

Sinema Salonu Koltukları

Sinema koltugu


Sinema Salonu Koltukları

Sinema ve konferans salonu koltukları, avrupa normlarında konforlu ve v.i.p. salonları için özel koltuk imalat ve satışı
SİNEMA KOLTUKLARI İÇİN TIKLAYIN...

 

Konferans Salonu Yapımı

Konferans salonu


Konferans Salonu Yapımı

Anahtar teslimi konkerans salonu akustik panel kaplama, kongre merkezi, oditoryum ve sinema salonu projeleri hizmeti vermekteyiz . 
KONFERANS SALONU İÇİN TIKLAYIN...

 

Kanopi Yüzer Tavan

Kanopi yuzer tavan


Kanopi Yüzer Asma Tavan Sistemleri

Akustik kanopi & baffle yüzer asma tavan sistemleri, ses emici küp ve asma taşıyıcılı akustik panolar . 
KANOPİ TAVAN İÇİN TIKLAYIN...

 

Duvar Ses Yalıtımı

Duvar ses yalitimi


Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Akustik ahşap perfore derzli,delikli doğal cila ve kaplamalı dekoratif tavan duvar panelleri . 
DUVAR SES YALITIMI İÇİN TIKLAYIN...

 
Açmak İçin


Ses Yalıtımı & Ses İzolasyonu ve Gürültü Kontrolü Nedir Nasıl Olmalı ? En Etkili Malzemeler Hangileridir ?

Ses Yalıtımı Nedir ? Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ? Ses İzolasyonunda Neler Kullanır ? Hangi Malzemeleri Kullanmalıyız & Seçmeliyiz ? Sesi Kesen Gürültü Önleyici Ürünler ?

Sena Foam ® Akustik Ses Yalıtımı : Ses ( gürültü ) hava zerreleri ile ve dokanarak ilerlemektedir. Diğer türlü anlatırsak eğer, ışınsal ve titreşim vasıtası ile ilerleyebilen ses dalgalarıson derece etkili ses izolasyon malzemeleri  ( süngerleri ) ve uygulama sistemleri ile engellenebilir, azaltılabilir.Akustik ses yalıtım bir sistem bütünlüğü olup, sistem içinde kullanılacak ürünlerin bu sisteme uygun bileşenlerden oluşması gerekmektedir.Ses Yalıtım uygulamasında kullanılacak malzemelerin gerek ürünlerin ses geğiş kaybının yüksek olması gerekse sistemi oluştuturken hava boşluğu yada bariyer etkisi olabilecek ürünleri doğru sıralamada kullanmak gerekir. Tek bir ürün ile ses yalıtımı asla sağlanamamaktadır.İlla sistemin gereği ürünleri tablolarda anlatıldığı gibi sıralı olarak uygulamak gerekir.Ses yalıtımı bir sistem bütünlüğü olup, sistemin eksikliğinden dolayı ses yalıtım kaybı yaşanarak zayıf bir izolasyon sağlamış olursunuz.En önemli ve etkili ses yalıtımı, gürültünün kaynağında ( çıkan üretilen yerde ) yok edilmesi ve azaltılmasıdır.


Basitçe Ses Yalıtım ve İzolasyon Uygulamalarını 3. Farklı Katagoride Sıralayabiliriz. ( Tavan , Duvar, Zemin Uygulamaları Bu Katagorilerin İçinde Bulunur )

1.Hava Dolaşımlı Sesler : Ofis işyeri gibi kalabalık ortamların gürültüsü.Bunda kullanılacak ürünler, aynı ortamdaki çoklu seslerin yalıtılmasına yarayan ürünler ve sistemlerdir.

2.Titreşim İle Yayılan Sesler : Makinaların, veya insan gürültülerinin ( darbelerinin ) zemin, kolon tavan ve duvarlara çarparak ürettiği titreşimin taşınması.Burda titreşim önleyici ürünler kullanılır.

3.Ortak Duvar İle Yayılan Sesler : Bir mekandan başka bir mekana ses ileten ortak tavan, duvar,zemin ve kolonlar vardır.Burda tüm yüzeylerin ses yalıtımı ile kaplayarak izolasyonu sağlayan ürünler vardır.


Ses Frekansları Küre Şeklinde İlerlediği İçin KARE KÜP Şeklinde ( Tavan - Duvar - Zemin ) Bu Ses Frekanslarına Maruz Kaldığından Gürültünün Bu Alanlarda Komple İzole Edilmesi Gerekir.

1.  Hava Dolaşımlı Ses Yalıtım Ürünleri 2. Titreşim Kaynaklı Ses Yalıtım Ürünleri 3. Ortak Duvar Ses Yalıtım Ürünleri
     
       A- Ev Konut Ses Yalıtımı
   B- Stüdyo Sinema Ses Yalıtımı C- Fabrika  Ses Yalıtımı
Konut ses yalitimi Studyo ses yalitimi Fabrika ses yalitimi
     
Ses yalitim sistemleri konut Ses yalitim sistemleri studyo Ses yalitim sistemleri fabrika endustriyel
Tavan Ses Yalıtımı 
Duvar Ses Yalıtımı Zemin  Ses Yalıtımı
Sena foam tavan ses yalitim malzemeleri Sena foam duvar ses yalitim malzemeleri 3 Sena foam zemin ses yalitim malzemeleri
 
 
 
 A - Ev Konut İşyeri Ses Yalıtımı
 
Tavan Ses Yalıtımı Duvar Ses Yalıtımı Zemin  Ses Yalıtımı
 
B - Stüdyo Sinema Konferans ve Toplantı Salonu Ses Yalıtımı
 
Tavan Ses Yalıtımı Duvar Ses Yalıtımı Zemin  Ses Yalıtımı
 
C - Fabrika Endüstriyel Ses İzolasyonu & Jenaratör ve Makine Dairesi Ses Yalıtımı
 
Tavan Ses Yalıtımı Duvar Ses Yalıtımı Zemin  Ses Yalıtımı


Ses Yalıtımında Etkili Olan Ürün ve Uygulamalar Isı Yalıtımında İki Katı Daha Fazla İzolasyon Sağlar !

Tavan duvar zemin ses yalitim sistemleri

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır
Gürültü Problemi Nedir      Makine Ses Yalıtımı Prj    Ses İzolasyonu Projesi
Binalarda ses yalitimi nasil olur Evlerde ses yalitimi nasil olur Ofislerde ses yalitimi nasil olur Ses yalitimi ve izolasyonu ne demektir

 
Ses Hakkında Genel Teknik Bilgiler


Hava, su gibi bir ortam içinde bir cismin titreşmesiyle olan dalgalardır.

Sesin duyulabilmesi için titreşen cismin başka bir deyişle ses kaynağının yakınında bu sesleri alabilecek bir aletin bulunması gerekir. Tabiatta titreşen her şey ses dalgaları alana getirir. Bağırdığımız vakit akciğerlerimizden kuvvetle çıkan hava, boğazımızdaki ses tellerini titreştirir. Bunun gibi çana tokmakla, bir bardağa fiskeyle vurmak titreşim, dolayısıyla ses alana getirir.

Cisimlerin titreşimleri ve bu titreşimlerin alana getirdiği ses dalgaları, dalgalı çizgilerle gösterilebilir. Bu gösteriliş tarzına «titreşimin diyagramı» denir. Bir titreşimin diyagramı çoklukla çok daha karışıktır. Zira bir ses, hiç bir zaman bir tek titreşimden olmaz. Bu arada olan ve «armonik titreşimler» isimi verilen daha pek çok titreşim vardır.

Bunlar, bir temel frekansa dayanan ve frekansları bu temel frekansla orantılı olan katmer titreşimlerdir. Seslerin hepsi birbirine benzemez. Bir ses, ince veya kalın, şiddetli veya zayıf olabilir. Bir keman sesiyle bir boru sesi arasında büyük fark vardır. Bunun gibi çeşitli notaların dile getirdiği sesler birbirinden çok farklıdır. İşte bütün bunlar seslerin başlıca niteliklerini alana getirir.

Sesin Yüksekliği

Bir sesin frekansı ne kadar yükselirse ses de o kadar «tiz» leşir. Tersine, bir sesin frekansı ne kadar azalırsa ses de o derece «pes» leşir. Buna sesin yüksekliği denir. İnsan, saniyede 1620.000 frekans arasındaki sesleri duyar.

Sesin Şiddeti

Bir keman telini bulunduğu gergin vaziyetten birkaç milimetre kadar çekip bırakırsak telin titreşmesi neticesi bir ses alana gelir. Bu teli birkaç mm. yerine 1 sm. kadar çekip bırakırsak yeniden aynı ses çıkar. Fakat bu kez ses, birincisinden çok daha şiddetlidir. Telin saniyedeki titreşim sayısı değişmemiş, yalnız şiddeti artmıştır. İşte bu niteliğe «sesin şiddeti» denir.

Setin Tınısı

Bir keman sesiyle piyano sesi arasında büyük fark vardır. Kemanla çalman bir müzik parçası piyanoyla çalınsa bunu birbirinden hemen ayırt ederiz. Çalınan parça aynı parçadır. Seslerin yükseklikleri ve şiddetleri de aynıdır fakat, biri keman sesi, öteki piyano sesidir. Aradaki bu fark, titreşen cismin birbirinden ayrı maddelerden (bağırsak ve maden gibi) yapılmış olmasından ileri gelir. Tını, bir cismin aynı temel frekans üzerinden bir hayli «katmer titreşim» alana getirme özelliğidir.

İnsan kulağı 16-20.000 Hertz frekans arasındaki sesleri duyar. Bunlar, «duyal sesler» dir. Ama tabiatta bu iki frekans hududu dışında da sesler vardır. 16 Hz/den daha düşük frekanslı seslere «duyberi sesler» denir. 20.000 Hz/den daha yüksek frekanslı seslere de «duyöte - sesler» isimi verilir. Bunlar çok pes, veyahut çok tiz olduklarından duyamayız.

Bununla beraber birçok hayvan, bizim duyamadığımız bu seslerden bazılarını duyarlar. Ses dalgaları havada saniyede 340 metrelik bir hızla dağılırlar. Sesin hızı, deniz düzeyinden saatte 1.224 kilometre. ile 11.000 metre yükseklikte saatte 1.060 km. arasında değişir. Ses dalgaları suyun içinde saniyede 1.504 metre hızla ilerler. Madenlerin içinde ise daha da artar.

Ses Duvarı

Ses dalgalarının deniz düzeyindeki hızı saatte 1.224 km.'dir, demiştik. Ama yükseklere çıkıldıkça havanın yoğunluğu azaldığından dalgaların hızı azalır. 11.000 metrede bu hız 1.060 km.'ye iner. Sesin dağılma hızından daha yüksek olan hızlara «ses - ötesi hız», daha düşük olanlara da «ses - berisi hız» isimi verilir.

1. 11.000 metre yükseklikte saatte 1.060 km .'den daha yavaş, yani «ses - berisi hız» la uçan bir uçağın alana getirdiği ses dalgaları, uçağın hızından daha fazla olduğu için daha tez dağılır. Biz de uçak daha uzaktayken sesini duyarız.

2. 11.000 metre yükseklikte saatte 1.060 km. hızla uçan bir uçağın çıkardığı ses dalgaları uçakla beraber dağılırlar. Motorun sesini duyduğumuz anda uçağı da görürüz. Bu vaziyette uçak, ses titreşimlerinden olan çok kuvvetli bir engelle karşı karşıya kalır. Biz buna «ses duvarı» deriz.

3. 11.000 metre yükseklikte uçan bir uçağın hızı saatte 1.060 kilometre.'den daha fazlalaşırsa motorun çıkardığı ses dalgaları uçağa ulaşamaz. Uçak geçip gitmiş, ses dalgaları ise geride kalmıştır. İşte bu vaziyette da uçak «yolunu kesen» o kalın ses duvarını aşmış sayılır.

Sesin Havada Dağılması

Bir ses kaynağının titreşimleri hava moleküllerine çarpınca, molekülleri titreştirir. Bu titreşimler de yanlarındaki hava moleküllerini titreştirerek, ses dalgaları dağılır. Ses iletilirken, hava moleküllerinin kendisi gitmez, titreşimi iletmiş olur. Elektrik telleri ve elektromanyetik dalgalarla haberleşmede mesajlan şey asıl ses değil, ses kaynağının titreşimine benziyen elektromanyetik titreşimlerdir. Bu sebeple yayın aletlerinin hoparlörlerinden dağılan ses, asal ses kaynağından dağılan ses olmayıp, titreşimleri bu sese benzeyen başka bir sestir. Sesin bir ortamda dağılma hızı, ortamın sabit hacimdeki ve sabit basınçtaki öz ısılarına, sıcaklığına ve yoğunluğuna bağlıdır.

Ses Kaynakları

Gerilmiş teller, metal levhalar veya cilt, insan boğazında olduğu gibi etten ses telleri ve kararlı dalga alana getirebilecek şekilde reyilmiş hava boruları ses kaynaklarıdır. Bu kaynaklar titreştiğinde çevrelerinde bulunan hava moleküllerini de titreştirirler. Gerilmiş cilt, örneğin davulun verdiği seste büyük frekanslı sesler ana sesin harmonikleri değildir. Ses dalgaları da kırılma, yansıma ve teşebbüs özelliklerini gösterirler. Kırılma olayı ortam farklığıyla olur. Havanın sıcaklık, yoğunluk vaziyetine göre sesin dağılma hızı değişir.

Soğuk havada ses hızı azalır. Ses sıcak havadan soğuk havaya geçerken dağılma doğrultusunu değiştirir. Dağılan ses dalgaları duvar, kayalık gibi sert düz yüzeylere çarpınca doğrultularını değiştirirler. Bu olay yansımadır. Yansıma olayında sesin özellikleri değişmez. Yansımış dalgalar tekrar geriye dönerse ikinci bir ses alana gelir. Bu sese aksiseda denir. aksiseda ilk sesten takriben 0,1 sn’den daha az bir vakitte gelirse kulak bu sesi, ikinci sesin devamı gibi duyar, buna çınlama denir. İlk ses ile aksiseda arasındaki vakit farkından yansıtıcı engelin uzaklığı hesap edilebilir.

Gemicilikte deniz derinlikleri bu yolla ölçülmektedir. Yarasalar da çevrelerindeki engelleri ses dalgaları ile fark ederler. Yansıtıcı yüzeylerde bu arada yutulma da olur. Yutulma veya yansıma kasta göre yüzeyin yapısındaki farklıkla ayarlanabilir. Camilerde, konferans salonlarında bu işle alakalı hesaplamalar yapılır. Mantar kumaş gibi gözenekli yüzeylerde yutulma fazla olmaktadır. Ses dalgaları teşebbüsle birbirini kuvvetlendirip, zayıflatabilirler. Teşebbüs yapan dalgalar arasındaki yol farkının, dalga boyunun yarısına eşit olması koşulunu sağlayan yerlerde yok edici teşebbüs olur, böyle yerlerde ses duyulmaz.

Şok Dalgaları

Hareketli ses kaynağının hızı, sesin dağılma hızını geçince, ses, patlama sesi olarak duyulur. Bu vaziyette dalga ışın gibi konik bir alana dağılır ve şok dalgaları olarak isimlendirilir. Böyle vaziyetlerde sesin dağılma hızının kaynağın dağılma hızına oranına Mach sayısı denir. Ultrasonik, frekansı 20.000 değerinin üstünde olan sestir.

Sözlükte "ses" ne demek?

1. Kulağın duyabildiği titreşim; duygu ve düşünce.

2. Ciğerlerden gelen havanın ses yolunda yaptığı titreşim; rastgele bir davranış, davranış karşısında uyanan tinsel reaksiyon.

3. Güzel ve etkileyici ses; aralarında uyum bulunan titreşimler.

Ses, atmosferde canlıların işitme organları tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur. Ses bir enerji türüdür.Ses titreşimle oluşur ,titreşimi enerjiye dönüştürür sesin kuvvetine gürlük denir.Desibel(db) ile ölçülür.

Ses atmosferin dışında yayılmaz, çünkü sesin yayılması için hava gereklidir. Örneğin kalkış yapan füze 120 desibel ses üretir. Yüksek sesli müzik 90 desibel üretir. Normal insanın konuşması 50-60 desibel gücüne eşittir.

Yayılma

Sesin yayılması için maddesel ortama ihtiyaç vardır. Yani boşlukta ses yayılmaz. Ses dalgalar halinde yayılır. Ses kaynağından çıkan ses maddenin taneciklerini titreştirir. Bu nedenle ses yayılır. Ses dalgasının her bir tam devrinde bir sıkışma ve bir seyrekleşme serisi vardır. Ses, tanecikler halinde yayılır, tanecikler ne kadar sık ise o kadar hızlıdır. Sesin yayılma hızı sırasıyla katıdan sıvıya, sıvıdan gaza azalır. Hız (V) = uzaklık (D)/ süre (T) biçiminde gösterilen genel hız formülü aslında teorik bir değer niteliği taşımamaktadır. Çünkü bu formülde göz önüne alınmayan dış faktörler, ses dalgalarının hızı üzerinde bir dizi etkiler yaratır. Örneğin rüzgar sesi uzaklara taşır, gece ve gündüzün sıcaklık farkları ses dalgalarını etkiler. Ses dalgaları katılarda yaklaşık olarak 5000 m/s hızla yayılır. Suda 1453 m/s hızla yol alır. Havada 340 m/s yol alır. Ses kaynakları ikiye ayrılır bunlar doğal ses kaynakları ve yapay ses kaynaklarıdır.

Ses Kaynakları

Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Sesler kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğundan yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.

Doğal Ses Kaynakları

Yağmur,rüzgâr,akarsular,gök gürültüsü,canlı sesleri ve doğa sesleri gibi kendiliğinden ses çıkaran ses kaynaklarıdır.

Yapay Ses Kaynakları

Makine,telefon ve enstrüman gibi üretilmiş araç veya gereçler yapay ses kaynaklarıdır.

Frekans

Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Sesin birim zamandaki (genellikle saniye) titreşim sayısına "frekans" denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m/s dir. Ses boşlukta yayılmaz. Çünkü titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur.

Çok Alçak Frekanslı Ses ( İnfrasonik )

Sesberi ya da infrasound olarak nitelendirilen ses frekansları, 20 Hz den az olurlar. Böylece insan kulağının duyamayacağı kadar düşük, fakat hava basıncı değişiklikleriyle oluşan ses dalga frekanslarından daha yüksektirler.

İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 20000 Hz arasını duyduğu söylense de, en iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşma frekansı bölgesini duyar. Hayvanlar, insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler. Örneğin fillerin ayağında çok alçak frekansları algılayan doğal alıcılar vardır.

Çok Yüksek Frekanslı Ses (Ultrasonik)

Sesöte ya da ultra sound, insan kulağının duyamayacağı çok yüksek frekanstaki seslere verilen addır. Frekansı 20.000 Hz'in üstündedir.

Hayvanlar 20.000 Hz den yukarisini duyabilirler. Francis Galton (1822-1911) köpeklerin bu özelliğinden yararlanarak Galton Köpek Düdüğünü tasarlamıştır. Sadece köpeklerin duyabileceği frekanslardaki sesleri veren bu düdük köpek terbiyeciliğinde ve istenmeyen köpeklerin uzak tutulmasında kullanılmaktadır. Frekansı 16000 ile 22000 Hz arasındadır. Uygulamada bu kadar yüksek sıklığa sahip ses, insan kulağı tarafından duyulamamaktadır.

Şiddet

Sesin havada yayılırken oluşturduğu dalganın yoğunluğunun niceliğidir. Bir sesin şiddeti, ses dalgasının genliğiyle doğru orantılıdır. Sesin şiddeti arttıkça, direnebileceği süre artar. Yani ses daha uzağa yayılabilir. Ses şiddetinin birimine desibel denir. desibelmetre ile ölçülür. İnsan kulağı, 0-140 dB arası sesleri sorunsuz duyar. 140 dB'den şiddetli sesler, kulağımıza zarar verir.Ses bilim ve ses bilgisinin temel konusu, dil veya konuşma sesidir. Ses, akciğerlerden gelen havanın ses organlarında biçimlendirilmesiyle oluşan, kulakla veya hassas aletlerle algılanabilen titreşim olarak tanımlanabilir. İnsanoğlunun kendi ses organlarıyla üretip kullandığı bu sesler, konuşma dilinin görece en küçük parçasını ve dilin temelini oluşturur. Sesler, anlam ayırt edici olup olmadıklarına bakılarak, sesbirim (fonem) ve ses değişkesi (allofon) olmak üzere iki kategoride ele alınabilir.

Akciğerlerden gelen havanın ses yolunda meydana getirdiği titreşime ses denir. Çevremizde ses çıkaran sayısız varlık vardır. İnsanlar, hayvanlar, taşıtlar, müzik aletleri, şelale, rüzgâr, yağmur ses çıkaran varlıklardandır.

Kendiliğinden ses çıkaran varlıklara doğal ses kaynakları denir. Ses kaynaklarının ses çıkarabilmesi için titreşim gerekir. Müzik aletlerinde bunu çok net görebiliriz. İnsanların ses çıkarması da titreşimle olur. Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerlerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.

Ses Grupları

Ses oluşturan her varlık ses kaynağıdır. Üç çeşit ses kaynağı vardır:

Canlı Varlıklar: Hayvanlar, insanlar… Cansız Varlıklar: Davul, gitar, bağlama, flüt sesi vs… Dogal Afet: Gök gürültüsü, rüzgar vs…

Sesin Yayılımı

Sesin yayılması için maddesel ortama ihtiyaç vardır. Yani boşlukta ses yayılmaz. Ses dalgalar halinde yayılır. Ses kaynağından çıkan ses maddenin taneciklerini titreştirir. Bu nedenle ses yayılır. Ses dalgasının her bir tam devrinde bir sıkışma ve bir seyrekleşme serisi vardır. Ses, tanecikten taneciğe yayılır, tanecikler ne kadar sık ise o kadar hızlıdır. Sesin yayılma hızı sırasıyla katıdan sıvıya, sıvıdan gaza azalır. Hız (V) = uzaklık (D)/ süre (T) biçiminde gösterilen genel hız formülü aslında teorik bir değer niteliği taşımamaktadır. Çünkü bu formülde göz önüne alınmayan dış faktörler, ses dalgalarının hızı üzerinde bir dizi etkiler yaratır. Örneğin rüzgar sesi uzaklara taşır, gece ve gündüzün sıcaklık farkları ses dalgalarını etkiler. Ses dalgaları katılarda yaklaşık olarak 5000 m/s hızla yayılır. Suda 1453 m/s hızla yol alır. Havada 340 m/s yol alır.

Sesin Yapısal Yönü

Bir saniyelik zaman içersinde değişken hareketin ya da titreşimlerin sayısı frekans olarak tanımlanır. Bu tanımlamada her periyod/saykıl 1 Hz (Hertz) olarak gösterilir. Hz sayısı arttıkça sesin frekansı da artmaktadır. Sesin yapısal yönünü frekans belirler.

Sesin Tınısı

Sesin tınısı, aynı frekansta olduğu halde kaynaklar farklı ise seslerin farklı olarak algılanmasıdır. Sesler arasındaki renk farkıdır. Ses kendine özgü olan bu rengi, taşıyıcı bir titreşimin (asal dalganın) üzerine “oranlı” olarak, yan titreşimlerin (harmoniklerin) binmesiyle oluşan karmaşık titreşimlerin sonucu sonucunda kazanır. Frekansı oluşturan saniyedeki periyot sayısı, ne kadar fazla olursa ses o kadar tiz; ne kadar az olursa, o kadar bas niteliğe bürünür.

Ses Zarfları

Sesin tınısını etkileyen etkenlerden biri ses zarfıdır. Ses zarfı, ses yoğunluğunun zaman içindeki değişimini ifade eder ve üç evre ile açıklanabilir.

- Çıkış (attack): Bir ses kaynağının titreşmeya başladığı nokta ile en üst seviyeye (tepe noktasına) ulaştığı mesafe arasındaki yükselme zamanıdır. - Kalış (sustain): Sesin en yoğun seviyede ya da tepe noktasında kalma zamanıdır. - Düşüş (decay): sesin en yoğun seviyeden sesizliğe inme süresidir.

Ton

Basit (genleşme değerlerinin düzenli olması;örneğin düzensiz;1/500,ikincisi 1/400,üçüncüsünün 1/485 olması gibi) frekanslar seste ton farkını meydana getirir. Frekansları aynı olan seslerin tonlarıda aynı olur. Seslerin periyodik karakteri dörde ayrılır:

Temel Ses: Titreşimleri basit sinüs eğrisi karakteri taşıyan seslere “saf/temel ses” denilir. Bir diyapazonanın çıkardığı ses bunun en yalın örneğidir. Doğada “saf/temel” ses bulunmaz. Doğadaki sesler her zaman karmaşık yapıya sahiptir.

Karışık Ses:

Gürültü: Periyodik olmayan düzensiz ses titreşimlerine gürültü denir. Patlama: Kısa süreli hızlı bir hava yoğunlaşması sonucunda oluşup kulağımıza çarpan seslere ise “patlama” denilir.

Ses Birim

Anlam ayırt edici sestir. Bir dildeki sesbirimleri tespit etmek için zıtlaşan çiftlerden yararlanılır. Zıtlaşan çiftler tek bir ses özelliğiyle başkalarından ayrılan kelimelere denir. Söz gelişi, ada ve ata kelimelerini birbirinden ayıran /d/ ve /t/ sesleridir. Bunlardan /d/ ötümlü /t/ ölümsüzdür. Aynı şekilde ara, ana, aya, ala, aba kelimelerinde anlam farkı yaratan sesler, sırasıyla /r/, /n/, /y/, /l/, /b/’dir. “Ara“yı “arı“dan ayıran /a/ ve /ı/, “ver“i “var“dan ayıran /e/ ve /a/ sesleridir. İşte bu türden sesler birer sesbirimdir. Sesbirimler /a/, /b/, /e/, /t/ gibi iki eğik çizgi arasında gösterilir.

Ses Değişkesi

Dilde anlam ayırt etmeyen, ancak farklı telâffuz edilen seslere, ses değişkesi denir. Örneğin bana ve banka kelimelerindeki [n] sesleri farklı söylenir. İlki bir diş sesi olan [n], ikincisi bir damak sesi olan [ñ]‘dir. Buna göre Türkçede /n/ sesbiriminin, [n] ve [ñ] olmak üzere en az iki ses değişkesinden söz edilebilir. Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi ses değişkeleri köşeli ayraç içinde gösterilir. Dilin sesleri incelenirken sesbirimler ve onların değişkeleri ayrıntılı olarak ele alınabilir ancak bu çalışmada ağırlıklı olarak sesbirimler üzerinde durulmaktadır.

 

Sena Gurup Akustik Mimarlık Sanayii ve Ticaret Ltd Şti.

Yerli firma sena gurup

HEMEN ARAYIN

0533 792 50 66

Ses Yalıtımı Firma Hizmetleri

Tavan, Duvar İzolasyonu ve Dekoratif Duvar Panelleri Zemin Ses Yalıtımı ile İnşaat ve Sanayi Akustiği : En etkili alev almayan, dekoratif duvar panelleri, dekoratif panel kaplamalar,  firend firex yanmaz sünger, dekoratif duvar kaplamaları ses yalıtımı malzemesi, akustik kaplama, doğal taş paneller, yanmaz süngerlerin,ağır bariyerli laminasyon epdm ürünler ve mantar şilte, levhaların, yurtdışına ithalat ve ihracatı ile yurt içine satış pazarlamasını yapmaktayız.Ses yalıtım malzemeleri nereden alınır ?  Tavan ses yalıtımı, duvar ses yalıtımı, zemin ses yalıtımı. ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? Dekoratif Paneller, Taş Panel Kaplama, Duvar Panelleri, Piramit Sünger, Yumurta Sünger

Ses İzolasyonu Firma Avantajları

En Etkili Tavan, Duvar, Zemin Ses Yalıtımı Ürünleri : İşyeri, ev Fabrika ses yalıtımı ve izolasyonu akustik sünger malzemeleri, Gürültü ile darbe yalıtımı ve titreşim kontrolü ile izolasyonunda, ses yalıtım malzemeleri ve ses izolasyon süngerleri ; Ses geçirmez akustik yalıtım malzemeleri, akustik süngerler ile çözümler sunan firmamız, akustik ses yalıtımı izolasyonu süngerleri satışını Dünyanın ve Türkiye'nin heryerine ( gönderimini ) ile İthalat'ı ve İhracat'ını Yapmaktadır.Ses yalıtım malzemeleri nereden alınır ? Duvar ses yalıtımı, akustik yumurta süngerler, ve akustik piramit sünger , yanmaz süngerler, basf basotect melamin sünger köpük, akustik market, zemin ses yalıtımı, tavan izolasyonu malzemeleri, yan komşu duvar ses yalıtımı.Tavan ses yalıtımı,    Devamını Oku ...

Ses İzolasyonu Firma Biyografisi

Tarihçe - i  Hayat ; 2006 Yılında Kurulan Firma , etkili ses yalıtım çözümlerin yanı sıra akustik ses yalıtım ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapmaktadır.Sena gurup olarak recticel ve diğer tedarikçilerinin ürünlerini türkiye ve asya ülkelerine pazarlama ve ithalat ile ihracatını yapmaktadır.Ayrıca akustik proje danışmanlığı yapmaktadır.Adil Mahallesi Genç Osman Caddesi Müzdelife Sokak No :2 Sultanbeyli / İstanbul Türkiye 349020

Sena map