Firma Faliyetlerimiz

Sinema Salonu Koltukları

Sinema koltugu


Sinema Salonu Koltukları

Sinema ve konferans salonu koltukları, avrupa normlarında konforlu ve v.i.p. salonları için özel koltuk imalat ve satışı
SİNEMA KOLTUKLARI İÇİN TIKLAYIN...

 

Konferans Salonu Yapımı

Konferans salonu


Konferans Salonu Yapımı

Anahtar teslimi konkerans salonu akustik panel kaplama, kongre merkezi, oditoryum ve sinema salonu projeleri hizmeti vermekteyiz . 
KONFERANS SALONU İÇİN TIKLAYIN...

 

Kanopi Yüzer Tavan

Kanopi yuzer tavan


Kanopi Yüzer Asma Tavan Sistemleri

Akustik kanopi & baffle yüzer asma tavan sistemleri, ses emici küp ve asma taşıyıcılı akustik panolar . 
KANOPİ TAVAN İÇİN TIKLAYIN...

 

Duvar Ses Yalıtımı

Duvar ses yalitimi


Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Akustik ahşap perfore derzli,delikli doğal cila ve kaplamalı dekoratif tavan duvar panelleri . 
DUVAR SES YALITIMI İÇİN TIKLAYIN...

 
Açmak İçin

firma faliyetlerimiz

faliyetlerimiz 1Akustik & ses yalıtımı ve izolasyon çözümlerimiz : Bina & apartman projelerinizde, zemin tavan ve duvar ses yalıtımlarında etkili izolasyon sistemlerimiz bulunmaktadır.Yeni nesil bina yapımı yönetmelikleride bu yönde gelişmektedir, örneğin yapıların sağlamlığı tasarımının yanı sıra izolasyon alanındada yenilikler yapılmaktadır.Binaların yapım aşamasın gerek proje aşamasında geniş ürün pörtföyü ile çözüm sunan firmamız yüksek ar-ge çalışmaları ile müşterilerinin sorunlarını kesin olarak çözmeye yönelik çalışmaktadır.
faliyetlerimiz 2Stüdyo & müzik odası akustik ses yalıtım çözümlerimiz : Dj kabini, radyo yayınevi, müzik üretilen eğlence mekanlarında istenilen akustik değerler ve yalıtım konusunda çözüm arayan müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak yüksek kaliye ve uygun fiyatları akustik malzemeler üretmekte ve satmaktayız.Müzik ile uğraşan değerli müşterilerimize, teknik destek hizmetimiz en üst sırada sunarak müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak akustik malzemeler önermekteyiz, ekonomik ve uygun fiyat garantisinin yanı sıra kalite garantisi vermekteyiz.
faliyetlerimiz 3Ofis kreş hastane restourant okul otel spor salonu gibi alanların çözümü : Hali hazırda var olan mekanların yoğun ses karmaşalarını sönümlemek adına ürettiğimiz akustik paneller, dekoratif ve tasarımının yanı sıra son derece etkili ses emilim değerlerine sahiptir.Akustik panellerimiz özellikle tavan ve duvarlarda gerek asarak ( kanopi sistem ) gerekse yapıştırma yöntemi ile mekanlara uygulanmaktadır.Müşterinin talebi doğrultusunda istenilen renklerde akustik panel üretimimiz vardır.
faliyetlerimiz 4Jeneratör odası makine kazan dairesi ses yalıtım çözümleri : Akustik ses yalıtım sistemleri konusunda profosyonel teknik donanım ve kaliteli ürün portfoyü ile hizmet veren firmamız, mekanik endüstriyel alanlarda etkili çözüme yönelik ürün ve proje üretmektedir.
Firmamız klima, brülör chiller gibi mekanik ses izolasyonuna ihtiyaç duyulan her alana göre tasarlanmış ses yalıtım sistemleri ile müşterilerinin beklentilerini karşılayan bir hizmet anlayışı taşımaktayız.Araç içi marine motor kabini gibi ulaşıması zor alanlar için etkili ses yalıtım malzemeleri üreten ve ithal eden firmamız, teknolojik yeniliklerle dolu ürün gamı geliştirmektedir.
faliyetlerimiz 5Akustik paravan ofis masa seperatör çözümleri : Masalar arası veya ortamlarda aynı mekanı kullanıpta çoklu toplantılar ve görüşmeler sağlamak için konuşmaların karışmaması ve gürültü ile parazit sesleri ayırt etmek adına, ses emilim değeri yüksek olan seperatör akustik paravanlarımız sonderece şık tasarıma ve kullanışa sahiptir.

İstenilen renk ve ebadda ürettiğimiz akustik seperatörlerimiz, seyyar ve sabit olmak üzere iki sınıfta satışa sunmaktayız. Opsiyonel olarak akerdion ve tekerlekli modellerimizde mevcuttur.
faliyetlerimiz 6Duvar ses izolasyon yalıtım çözümlerimiz : Duvar ses yalıtımı çözümlerinin ençok ihtiyaç duyulan alanları, binalarda ortak kullanılan duvarlar olup buralar için ses yalıtım süngerleri ve kauçuk epdm ağır ses bariyerleri çözümlerimiz vardır.Duvarlarda kullanılan tuğla, ytong, briket gibi betonsu malzemeler ses yalıtımı açısından sonderece zayıf inşaat metaryalleridir. Binaların proje aşamasından inşaat aşamasına kadar olan süreçte yalıtım ve izolasyonun uygulanması basit ve ekonomik olduğu için sonradan ses yalıtımı yapmak hem maddi olarak külfetli hemde etki açısından yeterli olmayacaktır.
faliyetlerimiz 7Zemin darbe titreşim yalıtımı çözümlerimiz : Kauçuk mantar rulo vibrasyon şilteleri, zemin darbe titreşimi konusunda sonderece etkili olan bu ses yalıtım izolasyon şilteleri ev işyeri fabrika gibi yüksek derece darbe yalıtımına ihtiyaç duyulan mekanlarda şap altı ve parke altına, makina ayaklarına uygulanan zemin ses yalıtım malzemeleridir.Damtec şap altı darbe sönümleyiciler, teknocork zemin izolasyon mantar şilteleri gibi ürünleri almanyadan ve belçikadan ithal eden firmamız sertifikalı ürünleri recticel lisansı ile satışa sunmaktadır.
faliyetlerimiz 9Tavan akustik izolasyon ve ses yalıtımı çözümleri : Akustik süngerler ile ortamın çınlamasını ve akustiğinin yanı sıra ses yalıtım süngerleri ile izolasyonun etkili olarak yapılabilmesi mükemmel ses geçiş kaybı sağlayan yalıtım ürünleri ile olabilmektedir.Gerek amatör gerekse profesyonel ses yalıtım uygulamalarınıza özel akustik süngerleri bulabileceğiniz tek adres Emir foam sünger sanayidir.Firmamız arz talep persfektifiyle üretim sistemini geliştiren sürekli farklı çözümler üretmeyi kendine hedef belirlemiş çözüm odaklı memnuniyet üreten bir firmadır.
faliyetlerimiz 1Salon uygulamaları çözümlerimiz : Sinema salonu, kongre merkezi, oditoryum, toplantı salonları gibi akustik yalıtıma ihtiyaç duyulan mekanlar için, akustik projelendirme sonrası akustik ahşap ve kumaş kaplı panel tavan duvar uygulamaları için finish malzemeler üreten ve satışını yapan firmamız anahtar teslim salon uygulamaları yapmaktadır.Zeminden tavana tüm akustik kaplama ürünlerinin teknik şartnamelere uygun üretimini ve satışını yapan firmamız, perfore derzli delikli perforasyon işlemlerini son teknoloji cnc makinalarında el değmeden üretmektedir.

Akustik Ses Yalıtım Ürünlerimiz :

1. Gürültü – titreşim kontrolü ürünleri
2. Hacim akustiği düzenleyiciler
3. Pasif yangın durdurucular
1. Gürültü – titreşim kontrolü Ürünleri

Zeminde Ses İzolasyonunda Kullanılacak Ürünler;

– Şap altı darbe sönümleyiciler, (Damtec Kraiburg, Corksribas)
– Bitüm esaslı şap altı malzemeleri (Soprema Velaphone)
– Titreşim sönümleyici bearing ( takoz ) ürünleri, (Damtec Kraiburg, Speba)
– Titreşim sönümleyici matt malzemeleri (Damtec Kraiburg, Speba)
– Parke altı, seramik altı, halı altı, vinil yüzey altı ses yalıtım şilteleri (Damtec Kraiburg, Corksribas)

Duvarda Ses İzolasyonunda Kullanılacak Ürünler;

– Titreşim sönümleyici duvar askı elemanları (Sena Foam)
– Selüloz esaslı ses yalıtım panelleri (Homasote)
– Strip izolasyon bantları (Sena Foam)
– Ses yalıtım bariyerleri ( Heavy Barrier, Soprema Stickson)
– Yanmaz akustik süngerler (PU/E Foams )
– Elektrik kasası yalıtım macunları (Hilti)
– Akustik mastikler (Hilti)

Tavanda Ses İzolasyonunda Kullanılacak Ürünler;

– Titreşim sönümleyici tavan askı elemanları (Sena Foam)
– Selüloz esaslı ses yalıtım panelleri (Homasote)
– Ses yalıtım bariyerleri ( Heavy Barrier, Soprema Stickson)
– Yanmaz akustik süngerler (PU/E Foams )
– Akustik mastikler (Hilti)
– Strip izolasyon bantları (Sena foam)

2. Hacim akustiği düzenleyiciler

– Boyanabilir yutucu paneller (STO)
– Akustik kumaş kaplı paneller (Senapanel)
– Yansıtıcı ahşap paneller ve difüzörler
– Baffle’lar

3. Pasif yangın durdurucular

– Hilti pasif yangın durdurucu ürünleri
sesyalitiminedir sesyalitiminedir sesyalitiminedir sesyalitiminedir

Gürültü Nedir ? Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?Gürültü Kontrolü ve Ses İzolasyonu

Gürültü Kontrolü Nedir – Akustik Ses Yalıtımı ve İzolasyonu Nedir ? Ses Yalıtım Nasıl Yapılmalı ? Ses İzolasyonu Nasıl Yapılmalı ?

Gürültü Kirliliği ve Ses Yalıtımı & İzolasyonu 

Ses mekanik titreşimlerden meydana gelerek, temas ettiği malzemeye göre farklı davranışlar sergilemektedir. Ses seviyesinin (basıncının) ölçümü, desibel (dB) birimi üzerinden yapılmaktadır. Frekans (Hz) ise ses dalgalarının bir saniyedeki titreşimlerini belirlemekte kullanılan diğer bir ölçü birimidir ve ses şiddetini doğrudan etkilemektedir.Ses dalgası maddeler dokunarak ve hava zerreleri ile ışınsal olarak ilerler.
Ses Yalıtımı ve İzolasyonu

Ses Kirliliği Gürültü Problemi !

Sağlıklı insan, huzurlu ve sessiz bir ortamın ne denli önemli olduğunu bilir. Günümüzün gürültülü dünyasında, insanlar psikolojik ve fiziki sağlık için sakin ve sessiz ortamlara eskisinden daha çok gereksinim duyuyor.Sokak gürültüsü, komşudan gelen ses, makine daireleri, trafik gibi rahatsızlık yapan ses kaynaklarına karşı alınabilecek tedbirler konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Şehirleşme ve toplu yaşamın getirdiği sorunlardan biri de ses kirliliği ‘dir.

Firma Olarak : Yeni teknolojinin getirdiği ses ve sinema odalarının yapılmasında gereksinim duyulan ses ve yalıtım uygulamaları da yine verdiğimiz hizmetlerdendir. İnsanların toplu olarak bulunduğu heryerde kullanılabilen Senafoam ® akustik sünger ürün grubumuz ise size sakin bir atmosfer ile doğal sessizliğin sıcaklığını getirir.Uygulama mekanının özelliklerine, ses kaynağının durumuna ve uygulama imkanlarına göre çeşitli önerilerle mümkün olabilecek en iyi ses yalıtımının yapılabilmesi için bize danışabilirsiniz.

Akustik ses yalitimi ve izolasyonu nedir nasil yapilir 014Frekans ve Ses Şiddeti

Alt resimde yer alan grafikte, ses şiddeti frekans eğrisi ile birlikte göstermektedir. İnsan kulağı 16 – 20.000 Hz arasındaki sesleri duymaktadır. Konuşma esnasında frekans seviyesi 200 ile 8.000 Hz arasında seyretmekte ve ses şiddeti 30 – 70 dB seviyesine ulaşmaktadır. Avrupa‘da MP-3 kullaklıklarından duyulabilecek en yüksek ses 80 dB ile sınırlandırılmaktadır.

Duyma Eşiği

Literatürde Mavi renk eğri olarak belirtilmiştir,yani etkileyici bir şekilde insan kulağının farklı frekansları, farklı seviyelerde işittiğini gözler önüne sermektedir. Düşük frekanslar ancak 80 dB‘ye ulaştığında duyulabiliyorken, 3.000 Hz.‘de insan kulağı çok daha iyi işitebiliyor.

Literatürde Ağrı eşiği sarı renk eğri ile gösterilmekte ve 120 dB seviyesinde olmaktadır.

Ses Yalıtımı

Ses seviyesinde yapılacak yaklaşık 6 dB iyileştirme, literatürde mevcut sesin yarı yarıya düşürülmesi anlamına gelmektedir. İnsan kulağı ise bu seviye 10 dB olduğunda sesin yarılandığı veya ikiye katlandığı hissine kapılmaktadır. 15 cm kalınlığındaki bir Senafoam ® ses yalıtım kaplaması ( Tekyönlü )eğriden de görüleceği üzere tüm frekanslarda iyi bir yalıtım sağlamaktadır. Özellikle insan kulağının duyarlı olduğu frekans aralığında Senafoam ® 40-45 dB gibi çok yüksek bir performans gösterebilmektedir. Farklı standartların bir araya toplanmasıyla hesaplanan ortak değerler, gürültü tipne göre aşağıdaki birimler üzerinden tanımlanmaktadır.

Ortam Akustiği Düzenleme

Rw Hava Doğuşumlu Ses ( Hava Zerreleri ile Işınsal İlerleme )
Ln,w Darbe Kaynaklı Ses ( Nesneler ve Maddelere Dokunarak Titreşimsel İlerleme )
Labaratuar ölçümlerine göre 15 cm kalınlığındaki Senafoam ® ses yalıtım katmanı hava doğuşumlu sesi tek başına Rw=36 dB ve darbe kaynaklı sesi ΔLw=22 dB kesebilmektedir.Ses seviyelerini daha iyi mukayese edebilmek adına aşağıdaki tabloda, hangi sesin yaklaşık kaç dB‘ye tekabül ettiğini görebilirsiniz.40 dB Altı Ses Düzeyi Normal Gürültü Seviyesidir.Sese maruz kalınan süre ne kadar uzunsa, sağlığımıza olan etkisi aynı oranda artmaktadır.Yapı sektöründe ses yalıtımı, yapının kalite göstergelerinin başında yer alarak tercihi etkileyen başlıca faktörlerden biri sayılmaktadır. Dolayısı ile yapı malzemeleri ve ses yalıtımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmak, planlanan başarıda önemli rol oynamaktadır.

Akustik Yalıtım ve Ses İzolasyon Uygulama Örnek Kesiti ( Senafoam ® Akustik Kaplamaları )Akustik Süngerler ile Kumaş Paneller
Duvar Tavan Kaplama Akustik Kaplama

Piramit sunger ile akustik ses yalitimi ve izolasyonu Akustik Ses Yalıtımı ( Ev İşyeri İçin )

Akustik ses yalitimi ve izolasyonu nedir nasil yapilir 011 Ses Yalıtım Ara Bölme Duvar ( Sinema İçin )

Akustik ses yalitimi ve izolasyonu nedir nasil yapilir 010
Zemin Ses Yalıtımı – Titreşim Giderici Zemin Ses Yalıtım Malzemeleri İçin Tıklayınız
Akustik ses yalitimi ve izolasyonu nedir nasil yapilir 015
Tablo: Farklı Gürültü Kaynaklarının Tipik Ses Şiddeti (dB)

Ses Yalıtım Değerleri

Tablo : Sesin Dağılım Hızı Ses Yalıtımı Neden Şart ? Ses İzolasyonun Amacı Nedir ? Niçin Gerekli ?

İnsanoğlunun temelinde sosyal bir insan olması yatmaktadır. Bu yüzden kalabalıklaşmaya ve diğer insanlarla beraber toplanmaya ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde ise gerek çalışma hayatında ekip çalışmalarının olması, gerekse şehirsel nüfusun artması nedeniyle bir kalabalıklaşma olmaktadır. Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin getirilerinin yanında toplum hayatında oluşan gürültü sorununun birçok açıdan olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Yeni cihazların üretilmesiyle hem işimiz kolaylaşırken hem de gürültü kirliliği yaratmaktadır. Gerek işyerimizde gerekse evlerimizde dışarıdan gelecek sesleri minimuma indirecek bir sistem gereksinimi duyulmaktadır.

Ses yalıtım sistemi, binalarda ve işyerlerinde dışarıdan kaynaklanan gürültü kirliliğini en aza indirgemek için yapılan bir yalıtım aracı ürünüdür. Günümüzde gürültü kirliliğinin artması binalarda ve iş yerlerinde ses yalıtımın gerekliliğini artırmaktadır.Gürültü, havada bulunan gazların, partiküllerin veya sıvı maddelerin titreşim yapması sonucu açığa çıkan enerjidir. Ses yalıtımı, gürültü kirliliğinin neden olduğu olumsuzları indirgemek amacıyla yapılır. İşyerlerinde ve evlerde ses yalıtımı yapılması, gerek işyerinde çalışma verimi gerekse evde dinlenme kalitesi açısından önem arz etmektedir.Ses yalıtımı, gerek havadan kaynaklanan ses dalgalarının oluşturduğu titreşim sonucu oluşan gürültülere gerekse bir takım eşyaların birbirine veya sert bir zemine çarpması sonucu oluşan gürültülere karşı ses yalıtımı yapılmaktadır. Hava kaynaklı ve darbe kaynaklı gürültü kaynaklarına göre farklı ses yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Gürültü kirliliğinin etkisini en aza indirgemek için ses yalıtımı en iyi yoldur.

Ses İzolasyon Hakkında Teknik Açıklama :Ses basınç seviyesi, desibel-decibel (dB) olarak ifade edilir. Desibel, bir ses basınç seviyesinin referans alınan diğer bir ses basınç seviyesine oranının logaritmik ifadesidir. Desibel logaritmik bir birim olduğundan iki ses yüzeyi aritmetik olarak toplanamaz. Ses şiddetlerinin toplanması için kullanılan yöntemlerden biri her iki değer 10’a bölünür ve algoritmaları alınır. Sonra algoritmaları toplanır, logaritması alınır ve toplam yüzeyi elde etmek için 10 ile çarpılıp yeni değer bulunur.
Frekans, birim zamandaki (saniyedeki) titreşim sayısıdır. Frekans yükseldikçe yani, saniyedeki titreşim sayısı arttıkça ses incelir. İnsan kulağı, frekansı 16 Hz ile 20.000 Hz arası sesleri algılar. 16 Hz işitilebilen en kalın, 20.000 ise en ince sestir.

Ses yutma katsayısı yutulan ses enerjisinin yüzeye gelen ses enerjisine oranıdır. Bu değer “0” ile “1” arasında değiştir. Bir yüzeyin alanıyla o yüzeyin ses yutma katsayısının çarpılmasıyla elde edilen değere “yüzeyin ses yutumu” denir. Birimi sabine’dir. Bir yüzeye gelen ses enerjisinin yansımayan kısmı tanıma göre yutulmuş sayılır. Yüzeyin yutma çarpanı “a” ile simgelenir.

Yumuşak ve gözenekli malzemeler ve insanlar, çevrelerinde bulunan ve kendilerine çarpan ses dalgalarının önemli bir kısmının yutulmasına neden olurlar. Sesi, bir malzeme içinden geçerken ya da bir yüzeye çarptığı zaman ses enerjisinin bir başka bir başka forma girmesi sesin yutuculuğu olarak tanımlanır. Tüm yapı malzemeleri sesi belli ölçülerde yutarlar Hacimlerin başarılı akustik kontrolü yüksek derecede ses yutuculuğa sahip malzemelerin uygulanmasını gerektirir. Hacim içinde, belli başlı üç elemanın yutuculuk etkisinden söz edilebilir.
Örneklerle Hava Doğuşumlu Ses ve Yalıtım Çözümleri

Hava doğuşumlu ses, hava vasıtasyıla duvar ve tavandan geçerek diğer odalara aktarılabilmektedir. Hava Doğuşumlu Ses Yalıtımı : Bir yapı malzemesinin hava doğuşumlu ses yalıtım performansı, labaratuar ölçümlerine göre belirlenmektedir. Ölçümlerde kullanılan bir oktav filtresi yardımıyla 50-5000 Hz arasındaki ses ölçümleri norma göre hesaplanmakta ve ortak bir değere indirgenmektedir. Ölçü brimi olarak kullanılan R harfinin devamında yer alan tanımlama, belirtilen değerin hangi koşulları kapsadığını vurgulamaktadır.

Ölçü Birimi Tanımlamaları : Hava Doğuşumlu Ses
Labaratuar ölçümleri, frekansa bağlı
R´ Örnek yapı ölçümleri, frekansa bağlı
Rw Labaratuar ölçümleri, kabul edilen ses değeri
R´w Örnek yapı ölçümleri, kabul edilen ses değeri
R´w,R Örnek yapı ölçümleri, kabul edilen hesaplanmış ses değeri
Rw,P Rw,R değerinin bulumasına yardımcı kabul edilen kontrol değeri
Rw,R Raporlama için kabul edilen hesaplama (Rw,R=Rw,P–2 dB)
∆Rw Hava doğuşumlu seste sağlanan iyileştirme değeri
Hava doğuşumlu ses seviyesinin belirlenmesinde 2 ölçü çok önemlidir.

Ses seviyesinde 10 dB fark, insan kulağı için sesin yarılandığı veya ikiye katlandığı algısını oluşturmaktadır. Tek başına sadece 15 mm kalınlığındaki Wolf ses yalıtım plakasının ses yalıtım performansı Rw=36 dB olarak ölçülmüştür. Yapının kendisinde yapılan ölçümlere ilişkin R´w değeri, dolaylı ses aktarımını da kapsamaktadır. Bu ölçüm labaratuarlarda veya örnek yapılarda gerçekleşmektedir.

Hava Doğuşumlu Seste İyileştirme

Zeminde, duvarda veya tavanda yapılacak bir iyileştirme ile yapının ses yalıtım performansı arttırılabilmektedir. Yapıda müdahale öncesi ses yalıtım performansı ile, ses yalıtımının yapılması sonrasındaki ölçüm değeri karşılaştırılarak, iki değer arasındaki fark iyileştirme olarak kabul edilir: ∆Rw = Rw(önce) – Rw(sonra) Mevcut duvarın veya zeminin hava doğuşumlu ses yalıtım performansı ne kadar iyise, ilave ses yalıtım ihtiyacı için tercih edilecek ürünler biraz daha zayıf olabilmektedir. Duvar veya zeminin ses yalıtımı yetersizse, daha yüksek performans gösterebilen Senafoam ® ses yalıtım plakaları gibi ürünler tercih edilmelidir.

Örnek : 5. Bölümde yer alan duvar tipine, WSHB 1.2‘ye bakınız.
Önce: R´w,R=45 dB yalıtım performansına sahip bir bölme duvar.
Uygulama : Mevcut bölme duvarın üzerine sadece 15 mm kalınlığında bir ses yalıtım plakası yerleştirilerek üzeri tek kat alçıpanla kapatılır.

Sonra : Hava doğuşumlu ses yalıtım performansı, Senafoam ® ses yalıtım plakalarının kullanılmasıyla R´w,R=45 dB‘den R´w,R=57 dB‘ye yükseltilmiş olur. Yani hava doğuşumlu seste ∆Rw,R=12 dB iyileştirme sağlandığından, sesin %60 oranında azaltıldığından söz edilebilir.Labaratuarda belirlenen Rw değeri, yapı elemanının ses yalıtım potansyelini ortaya çıkarmaktadır. Bu değer ne kadar yüksek çıkarsa, ses yalıtım performansı o kadar yüksek olur.

Örneklerle Darbe Kaynaklı Ses ve Yalıtım Çözümleri

Darbe kaynaklı sesler, katı maddelerin duvar veya zemin gibi yapı elemanına çarpması neticesinde oluşmaktadırlar. Bunun neticesinde meydana gelen vibrasyon, hava doğuşumlu ses olarak alt kata geçiş yapabileceği gibi, vibrasyonu duvarlar ve zemin vasıtasıyla yapının tamamına yayabilmektedirler.darbe dayanikli ses yalitimiDarbe Kaynaklı Ses Ölçümü : Belli standartlara sahip bir darbe mekanizmasıyla bir odanın zemininde meydana getirilen darbe kaynaklı ses, alt kattan ölçülerek kayıt altına alınmaktadır.

Darbe Kaynaklı Ses Yalıtımı : Darbe kaynaklı sesin ölçümü için iki aşamalı bir çalışma yürütülmektedir. İlk ölçüm, çıplak döşeme üzerinde oluşturulan standartlara bağlı titreşimin, bir alt katta hava doğuşumlu ses olarak ölçülmesiyle tamamlanmaktadır. Söz konusu ses (100 – 5000 Hz) farklı frekanslarında ölçülerek ortak bir değere indirgenir ve „L´n,w,R“ cinsinden raporlanır.
İkinci aşamada söz konusu ölçüm tekrarlanır fakat bu sefer döşemenin üzeri PhoneStar gibi bir yalıtım malzemesi ile kaplanarak, iki ses değeri arasındaki fark ortaya çıkarılır. İki değer arasındaki fark ne kadar büyükse, yalıtım performansı o denli iyi olarak kabul edilir.

Ölçü Birimi Tanımlamaları : Darbe Kaynaklı Ses
Ln Frekansa bağlı, normlara uygun olarak ölçülen, dolaylı aktarımın dahil edilmediği darbe kaynaklı ses seviyesi
L´n Frekansa bağlı, normlara uygun olarak ölçülen, dolaylı aktarımın dahil edildiği darbe kaynaklı ses seviyesi
Ln,w Frekanstan bağımsız, tek değere indirgenmiş darbe kaynaklı ses seviyesi
L´n,w Frekanstan bağımsız, dolaylı aktarımın dahil edildiği darbe kaynaklı ses seviyesi
L´n,w,R Dolaylı aktarımın dahil edildiği, normlara uygun olarak ölçülüp değerlendirilen darbe kaynaklı ses seviyesi
∆Ln,w,R Darbe kaynaklı seste sağlanan iyileştirme
Örnek: 4. bölümde yer alan BM 1.2 TRI sistemine bakınız.
Önce: Mevcut döşeme L´n,w,R=73 dB ses geçişine müsade etmektedir.

Uygulama : Mevcut döşemenin üzerine sadece 15 mm kalınlığındaki Senafoam ® ses yalıtım plakaları şaşırtmalı bir şekilde yerleştirilerek üzerine parke döşenmektedir. Her iki katmanında yüzer olması veya zemine yapışık olması önemlidir.

Ses_yalitim_degerleri
Sonra: Çıplak döşeme L’n,w,R=73 dB ses geçişine müsade ediyorken, zemine Senafoam ®TRI uygulanması durumunda sadece L’n,w,R=51 dB ses geçişi söz konusu olacaktır.Böylelikle darbe kaynaklı seste ∆Lw,R=22 dB gibi çok yüksek bir iyileştirme performansı ortaya çıkmaktadır. 22 dB sesin takriben %80 oranında azaltılması anlamını taşır.

 

Gürültü Problemin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir ? Gürültü Yalıtım Nedir ? Gürültü İzolasyonun Yararları Nelerdir ?

Gürültü Nedir ? Gürültü; insanların işitme sağlığını ve duyusunu olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan, iş performansını azaltan, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini azaltarak veya yok ederek niteliğini değiştiren, gelişi güzel bir spektruma sahip istenmeyen seslerden oluşan önemli bir çevre kirleticisidir.

Firma Olarak Bu Konuda Detaylı Teknik Destek Verebiliriz.

Detaylı Bilgi İçin Lütfen : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. yazınız.

 ” Detaylı ve Bilimsel Olarak Yalıtımın Önemini Anlattık ”

GÜRÜLTÜ PROBLEMLERİNDE TEKNİK DENEY VE ÖLÇÜMLERE DAYALI VERİLER

1.1. Gürültünün İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri 

Gürültü herkesi etkileyen bir sorundur. Yüksek gürültü seviyesi olan ortamlarda, uzun süre bulunan kişilerde, kalıcı işitme eşiği değişimleri olduğu birçok araştırmacı tarafından saptanmıştır. Daha düşük seviyeler ya da kısa süreli etkilenmelerde, işitme duyusuna yönelik belirgin bir zararın saptanması çok kolay olmasa da, gürültünün insan sağlığı, davranış biçimi ve mutluluğu üzerindeki olumsuz etkileri belirlenebilmektedir.

Tablo 1: Gürültünü İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Gürültü Derecesi

Etkilenme Aralığı

(dBA)

Sağlık Üzerine Etkileri

1.Derece Gürültüler

30-65

Konforsuzluk, rahatsızlık, öfke, kızgınlık, uyku düzensizliği ve konsantrasyon bozukluğu.

2.Derece Gürültüler

65-90

Fizyolojik reaksiyonlar; kan basıncı artışı, kalp atışlarında ve solunumda hızlanma, beyin sıvısındaki basıncın azalması, ani refleksler.

3.Derece Gürültüler

90-120

Fizyolojik reaksiyonlar, baş ağrıları.

4.Derece Gürültüler

120-140

İç kulakta devamlı hasar, dengenin bozulması.

5.Derece Gürültüler

>140

Ciddi beyin tahribatı, kulak zarının patlaması.

1.2. Gürültünün Fiziksel Etkileri

Gürültünün işitme duyusunda oluşturduğu olumsuz etkilerdir. Geçici ve kalıcı olarak iki bölümde incelenebilir. Geçici etkilerin en çok karşılaşılanı geçici işitme eşiği kayması ve duyma yorulması olarak bilinen işitme duyarlılığındaki geçici kayıptır. Etkilenmenin çok fazla olduğu ve işitme sisteminin eski özelliklerine kavuşmada tekrar gürültüden etkilendiği durumlarda işitme kaybı kalıcı olmaktadır.

1.3. Gürültünün Fizyolojik Etkileri

Bunlar insan vücudunda oluşan değişikliklerdir. Başlıca fizyolojik etkiler; kas gerilmeleri, stres, kan basıncında artış, kalp atışlarının ve kan dolaşımının değişmesi, göz bebeği büyümesi, solunum hızlanması, dolaşım bozuklukları ve ani reflekslerdir.

 

 

1.4. Gürültünün Psikolojik Etkileri

Gürültünün psikolojik etkilerinin basında ise; sinir bozukluğu, korku, rahatsızlık, tedirginlik, yorgunluk ve zihinsel etkilerde yavaşlama gelir. Ani olarak yükselen gürültü düzeyi insanlarda korku oluşturabilmektedir.

1.5. Gürültünün Performans Üzerine Etkileri

Gürültünün iş verimini azaltması ve işitilen seslerin anlaşılmaması gibi görülen etkileridir. Konuşmanın algılanabilmesi ve anlaşılabilmesi türünden fonksiyonların engellenmesi, büyük ölçüde arka plan gürültüsünün düzeyi ile ilgilidir. Gürültünün iş verimliliği ve üretkenlik ile ilgili etkileri konusunda yapılan çalışmalar karmaşık işlerin yapıldığı ortamın sessiz, basit işlerin yapıldığı ortamların ise biraz gürültülü olması gerektirdiğini göstermiştir. Özetle ortamda belli bir iş ya da fonksiyon için belirlenen arka plan gürültüsünün fazla olması durumunda iş verimliliği düşmektedir.


NASIL İŞİTİRİZ?

Herhangi bir ses dalgasının bir saniyedeki titreşim sayısına (frekansına) “Hertz” denilmektedir. İnsan kulağı 16-21000 hertz arasındaki sesleri işitebilir. Yani saniyede 16-21000 arası titreşim yapan sesleri işitebiliriz. Kulağın yapısal özellikleri nedeniyle herhangi bir sesi aslından 20 kat daha şiddetli olarak işitiriz. 0,0006 saniye farkla kulağa ulaşan iki ayrı sesi birbirinden ayırt edebiliriz. Bu süre 3°’lik açıya eşittir. Öyle ki 0,0006 saniyeden daha kısa bir aralıkla kulağa gelmiş sesler ayırt edilemeyip, tek bir ses olarak algılanırlar.

Dış kulağın kulak zarına ulaşan ses titreşimleri bu zarı uygun bir biçimde titreştirirler. Kulak zarındaki bu titreşimler ise işitme kemikçiklerine iletilirler. Çekiç, örs ve üzengi kemikçikleri yoluyla orta kulağı kat eden bu titreşimler, daha sonra iç kulağa ulaşırlar. İç kulağa iletilmiş olan titreşimlerse, kokleayı(iç kulakta duyma reseptörlerinin bulunduğu salyangoz şeklindeki tüp, kulak salyangozu) uygun bir biçimde titreştirirler. Kulak salyangoz bu titreşimleri sinirsel uyarılar biçiminde algılayıp, onları değerlendirmesi için beynin ilgili bölgelerine iletir. Dış çevreden gelen ses dalgalarını sinirsel uyarılara çevirme görevi kokleaya aittir.

Kuvvetli sesler, dış kulak kanalını ve östaki kanalını aynı sürede geçip, orta kulağa ulaşırlar. Bu nedenle özellikle topçu askerler, atışlar sırasında ağızlarını açarak şiddetli ses dalgalarının dışkulak ve östaki kanalını aynı sürede geçip, orta kulak boşluğuna aynı anda varmalarını sağlarlar. Bu durumda kulak zarının her iki yanındaki basınç birbirine eşit olur ve zarın yırtılması önlenir. Eğer ağzı kapalı tutulacak olursa ses dalgalarının östaki kanalından orta kulağa ulaşmaları gecikeceği için kulak zarının, dış kulak kanalı yüzünde yüksek basınç dengelenmediği için kulak zarı yırtılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Kulağın kesiti Şekil 1 ‘de gösterilmiştir

 Şekil 1: Kulağın Kısımları

GÜRÜLTÜNÜN  KAYNAKLARI

Gürültüyü oluşturan ses; noktasal, çizgisel ve düzlemsel kaynaktan oluşmaktadır. Tesisteki gürültü kaynakları nokta kaynak sınıfına girmektedir. Nokta kaynakta meydana gelen ses enerjisi bütün yönlere eşit olarak dağılır. Kaynaktan uzaklaştıkça ses enerjisinin etkisi azalır. Aşağıdaki şekillerde gürültünün, dağılım azaltıcı tedbirler ile orantılı dağılımı görülmektedir.

Şekil 2: Gürültü kaynağından direkt olarak etkilenen sessiz operasyon bölgesi(dağılımı azaltıcı önlem yok)

Şekil 3: Gürültü kaynağından direkt olarak etkilenen sessiz operasyon bölgesi(dağılımı azaltıcı önlem var)

Şekil 4: Gürültü kaynağından direkt olarak etkilenen sessiz operasyon bölgesi(dağılımı azaltıcı önlem arttırılmış)

Şekillerde de görüldüğü gibi gürültünün dağılımı, fiziki engeller ve absorblayıcılar kullanılarak kısmen kontrol altına alınabilir.

ÖLÇÜM İLE İLGİLİ GENEL PRENSİPLER

 Gürültü ölçümleri sırasında, cihazın ölçümlerini etkileyecek ölçüde herhangi bir gürültü çıkarılmamasına özen gösterilir.

 Makinelerin yanında yapılan ölçümlerin en az 1 metre mesafeden gürültü ölçümleri gerçekleştirilmelidir.

 Her ölçümden önce kalibratör ile cihazın kalibrasyonu yapılmalıdır.

ÖLÇÜMDE KULLANILAN METOT VE CİHAZ

Tesiste yapılan gürültü ölçümleri el tipi ses seviyesi ölçme cihazı ile çevre gürültüsünün ölçülmesi ve değerlendirilmesi “Bölüm 1: Temel Büyüklükler ve Değerlendirme İşlemleri TS 9315 ISO 1996-

1 ve TS 9315 ISO 1996-1/T1” metoduna göre yapılmıştır. Ölçümler Rion NL-22 marka portatif gürültü ölçüm cihazı ile yapılmıştır. Aşağıda cihaz ile ilgili teknik özellikler verilmiştir.

Rion NL-22 Model Gürültü Ölçüm Cihazı:

 Cihaz değişik ölçüm noktalarında ortam seviyesine göre değişik ölçüm aralıkları belirlemesi için uygundur. Bu ölçüm aralıkları; 10-80; 20-90; 30-100; 40-110; 50-120; 60-130; 70-138 dB aralıklarında olabilir.

 Karanlık ortamlarda cihazın aydınlatması kullanılarak ölçüm yapılabilir.

 Cihaz değişik ölçüm parametreleri ayarlama özelliğine sahiptir. Kullanıcı görmek istediği parametreleri yani grafiksel, tek tek parametre veya parametrelerin tümünü görecek şekilde ayarlayabilir.

 Cihaz ile eşdeğer gürültü seviyesi (Leq), ortalama ve maksimum gürültü seviyeleri ile ölçüm yapılan sürenin belirli bir yüzdesinde bulunan gürültü seviyeleri ölçülebilmektedir.

ÖLÇÜM BİRİMLERİ

dBA : İnsan kulağının en çok hassas olduğu orta ve yüksek frekansların özellikle vurgulandığı bir ses değerlendirmesi birimidir. Gürültü azaltılması veya kontrolünde çok kullanılan dBA birimi, ses yüksekliğinin sübjektif değerlendirmesi ile de ilişkilidir.

Eşdeğer Gürültü Seviyesi (Leq) : Verilmiş bir süre içinde süreklilik gösteren ses enerjisinin veya ses basınçlarının ortalama değerini veren dBA biriminde bir gürültü ölçeğidir.

Maksimum Gürültü Seviyesi (Lmax) : Zamana göre değişen gürültünün herhangi bir anda sahip olduğu en yüksek değerdir.

Minimum Gürültü Seviyesi (Lmin) : Zamana göre değişen gürültünün herhangi bir anda sahip olduğu en düşük değerdir.

İLGİLİ TÜZÜK MADDELERİ

11.01.1974 tarih ve 14765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 22. maddesinde insan sağlığına zarar vermeyecek en yüksek gürültü seviyesi 80 dBA olarak verilmiştir.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 22. maddesinde ise aşağıdaki hükümler yer almaktadır;

 Ağır ve tehlikeli işlerin yapılmadığı yerlerde, gürültü derecesi 80 dBA’yı geçmeyecektir. Daha çok gürültülü çalışmayı gerektiren işlerin yapıldığı yerlerde, gürültü derecesi en çok 95 dBA olabilir. Ancak bu durumda işçilere başlık, kulaklık veya kulak tıkaçları gibi uygun koruyucu araç ve gereçler verilecektir.

Tesiste iç ortam gürültü seviyeleri 49,4 – 92,1 dBA aralığında bulunmaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 22. Maddesinde; “Ağır ve tehlikeli işlerin yapılmadığı yerlerde, gürültü derecesi 80 dBA’yı geçmeyecektir. Daha çok gürültülü çalışmayı gerektiren işlerin yapıldığı yerlerde, gürültü derecesi en çok 95 dBA olabilir. Ancak bu durumda işçilere başlık, kulaklık veya kulak tıkaçları gibi uygun koruyucu araç ve gereçler verilecektir.” ifadesi yer almaktadır.

Gürültünün önlenmesi, azaltılması ve gürültüden korunma için aşağıdaki tavsiyelere uyulabilir.

11.1. Gürültünün Önlenmesi veya Azaltılması İçin

 Teknik gelişmelere uygun önlemler alınarak gürültüden kaynaklanan riskler kaynağında yok edilecek veya en aza indirilecektir.

Gürültüden kaynaklanan risklerin azaltılmasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6. maddesinin (b) bendinde belirtilen genel prensiplere uyulacak ve özellikle;

1)Gürültünün daha az olduğu başka çalışma yöntemleri seçmek,

2)Yapılan işi göz önünde bulundurarak, mümkün olan en düşük düzeyde gürültü yayan uygun iş ekipmanını seçmek

3)İş yerinin ve çalışılan yerlerin tasarımı ve düzenlenmesi,

4)İşçilere, iş ekipmanını gürültüye en az maruz kalacakları doğru ve güvenli bir şeklide kullanmaları için, gerekli bilgiyi ve eğitimi vermek,

5)Gürültüyü teknik yollarla azaltmak için;

 Hava yoluyla yayılan gürültüyü, perdeleme, kapatma, gürültü emici örtülerle ve benzeri yöntemlerle azaltmak,

 Yapıdan kaynaklanan gürültüyü, yalıtım ve benzeri yöntemlerle azaltmak,

6)İş yeri, çalışma sistemleri ve iş ekipmanları için uygun bakım programlarının uygulanması,

7)Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;

 Gürültüye maruz kalma süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,

 Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi, gibi önlemler alınabilir.

11.2. Kişisel Korunma ve Eğitim;

Gürültüden kaynaklanan riskler başka yollarla önlenemiyor ise;

a)İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin (b) bendine ve Kişisel Koruyucu Donanımların İş Yerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak işçilere, kişiye tam olarak uyan kulak koruyucuları verilecek ve bu koruyucular işçiler tarafından kullanılacaktır:

 Kulak koruyucuları işitme ile ilgili riski ortadan kaldıracak veya en aza indirecek bir biçimde seçilecektir.

b)İşveren kulak koruyucularının kullanılmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterecek ve alınan önlemlerin etkililiğini denetlemekten sorumlu olacaktır.

 Ayrıca işveren tarafından kişisel korunma ve koruyucu donanım kullanma konularında çalışanlara gerekli eğitimler verilmelidir.

 

 

 

Sena Gurup Akustik Mimarlık Sanayii ve Ticaret Ltd Şti.

Yerli firma sena gurup

Ses Yalıtımı Firma Hizmetleri

Tavan, Duvar İzolasyonu ve Dekoratif Duvar Panelleri Zemin Ses Yalıtımı ile İnşaat ve Sanayi Akustiği : En etkili alev almayan, dekoratif duvar panelleri, dekoratif panel kaplamalar,  firend firex yanmaz sünger, ses yalıtımı malzemesi, akustik kaplama, doğal taş paneller, yanmaz süngerlerin,ağır bariyerli laminasyon epdm ürünler ve mantar şilte, levhaların, yurtdışına ithalat ve ihracatı ile yurt içine satış pazarlamasını yapmaktayız.Ses yalıtım malzemeleri nereden alınır ? Tavan ses yalıtımı, duvar ses yalıtımı, zemin ses yalıtımı. ses yalıtım malzemeleri nelerdir ? Dekoratif Paneller, Taş Panel Kaplama, Duvar Panelleri, Tuğla Paneller.

Ses İzolasyonu Firma Avantajları

En Etkili Tavan, Duvar, Zemin Ses Yalıtımı Ürünleri : İşyeri, ev Fabrika ses yalıtımı ve izolasyonu akustik sünger malzemeleri, Gürültü ile darbe yalıtımı ve titreşim kontrolü ile izolasyonunda, ses yalıtım malzemeleri ve ses izolasyon süngerleri ; Ses geçirmez akustik yalıtım malzemeleri, akustik süngerler ile çözümler sunan firmamız, akustik ses yalıtımı izolasyonu süngerleri satışını Dünyanın ve Türkiye'nin heryerine ( gönderimini ) ile İthalat'ı ve İhracat'ını Yapmaktadır.Ses yalıtım malzemeleri nereden alınır ? Duvar ses yalıtımı, akustik yumurta süngerler, ve akustik piramit sünger , yanmaz süngerler, basf basotect melamin sünger köpük, akustik market, zemin ses yalıtımı, tavan izolasyonu malzemeleri, yan komşu duvar ses yalıtımı.Tavan ses yalıtımı,    Devamını Oku ...

Ses İzolasyonu Firma Biyografisi

Tarihçe - i  Hayat ; 2006 Yılında Kurulan Firma , etkili ses yalıtım çözümlerin yanı sıra akustik ses yalıtım ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapmaktadır.Sena gurup olarak recticel ve diğer tedarikçilerinin ürünlerini türkiye ve asya ülkelerine pazarlama ve ithalat ile ihracatını yapmaktadır.Ayrıca akustik proje danışmanlığı yapmaktadır.Adil Mahallesi Genç Osman Caddesi Müzdelife Sokak No :2 Sultanbeyli / İstanbul Türkiye 349020

Sena map